Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Как контролирам моят рефлукс без лекарства
Привет колеги по неволя. Неволята ни събра, но ви пиша с добра новина - има надежда Smile

Започнах осми сезон с рефлукс и хапчета всеки ден, та реших тази година да направя по-детайно проучване как лекуват рефлукс по широкия свят, изчетох много материали, изгледах доста видеа, изпробвах туй онуй и от известно време спрях напълно лекарствата, надявам се завинаги.

Много от съветите сигурно се повтарят със съветите в другите теми, но аз ще спореля само личният си опит и какво съм пробвал върху себе си.

Започвам с нещата, които дават най-добър и най-бърз резултат - ябълки, банани, ябълков сайдер (apple cider vinegar, не знам дали на български има по-добър превод, четох всичките материали на английски) и дъвка от женско биле.

Най-приятната част - ябълките и бананите. Хапвам половината плод преди всяко хранене, другата половина след. Само половинки, защото се стремя количеството храна във всяко хранене да е малко. Двата плода съдържат вещества, които подпомагат дейността на стомаха. По-научно не мога да го обясня, който има желание, ще си го намери в интернет. Не чувствам никакво дразнение от рефлуска след хранене. Преди взимах Гавискон, но мисля можете да се съгласите, че е далеч по-приятно с плод. Другото нещо, което правя непосредствено след хранене, е дъвчене на дъвка. Отделя се повече слюнка, което подпомага храносмилането.

Една супена лъжица оцет разтварям в чаша вода преди хранене. Може да скочите и на 2 лъжици, ако ви понася.
Оцетът го пия 20-30 минути преди хранене, а непосредствено преди това дъвча дъвка от женско биле. Тя подпомага естествената защита на стомаха и хранопровода от киселините. Задължително трябва да се дъвчи преди хранене, защото след това ефектът е минимален. Много съм доволен от тази комбинация.

Оцетът и дъвката взимам от магазин Балев, излизат околи 13 лева общо.

Много хвалят мелатонинът. Евтин е и освен всичко друго, подполага съня. Трябва да се внимава, защото не може да се взима продължително време.

Лъжица мед сутрин и вечер. Както казва народът, смазва гърлото. Медът има много здравословни ползи, при мен облекчава дразнението в хранопровода, ако има такова.

Джинджифил. Имам джинджифил на прах и слагам по малко в чая. Облекчението от джинджифила също е умерено, защото изисква повече време, за да се натрупат ползите от него, но в комбинация с другите неща, ефектът се наслагва. Освен това, има много други здравословни ползи, така, че си заслужава да се добави към ежедневието. Препоръчват да се прави чай с три резена от корен на джинджифил, но още не съм пробвал. Прах от джинджифил струва стотинки. Пия го между храненията, когато усещам някакво дразнение от рефлукса и облекчава.

В сферата на малко по-скъпите помагала - пробиотик, храносмилателни ензими и калциев цитрат.

Пробиотиците също имат много ползи, препоръчвам два пъти в годината. Аз лично взимам дори три пъти понякога.
Добри са лактофлор био плюс и омнибиотик 10. Вторите са значително по-скъпи и стигат за по-малко време. И двата варианта съм пробвал - доста са добри.

Храносмилателни ензими си взимам от Now Foods. 35 лева излизат, ама здравето цена няма. Пия по 2 на ден, преди обяд и преди вечеря, така една опаковка ми стига за 45 дни. Можете да пробвате и с по-евтини, генерално продуктите на Now Foods са надценени, но са и доста високо качество.

Калциев цитрат също взимам на Now Foods. Не помня цената, но пак излиза нещо от сорта на 30-40 лева. След като изпия първата опаковка, ще проуча по-бюджетен вариант. Комбинация от калции, магнезий, цинк, витамин Д и някакви други. Изредих само тези, защото сами по себе си имат много здравни ползи и си заслужават дори и за хора, които не страдат от рефлукс. Пия го то скоро и в комбинация с другите неща, не мога да преценя колко е ефикасен, но мисля, че си заслужава за общото здраве.

Масло от риган. С него трябва да внимавате, защото е много силно. Действа антибактериално, а проблемът с киселините е пряко сързан с бактериите в корема. Слагам 2 капки в капсула и пия, без капсула е прекалено силно. Може да се намери за 23-24 лева.

На последно място, нещо, което не съм пробвал, пазя си го като финална мярка, ако горните не дадат резултат - Betaine HCL с пепсин. Много лекари на запад твърдят, че рефлуксът не се получава заради прекалено много киселини, а обратното - защото са прекалено малко, pH-то на стомаха се покачва и това връща киселините обратно. Не съм го пробвал още, но мисля тези дни да взема. Гледам в ремедиум има вариант от 18 лева.

Относно начина на живот, не пия никакъв алкохол, не пуша, спрях, надявам се временно кафето и сладкото и никакъв джънк. Деля си порциите на 2 половинки, обяда и вечерята, и ги ям на два пъти през 1-2 часа, за да не издувам стомаха.

Също така отслабнах. Пресата се очертава все по-добре и по-добре. Мазнини, освен подкожно, се натрупват и около органите. Ако изгорите част от тях, ще има повече място за стомаха и по-малко притискане, което ще намали връщането на киселини.

Има дихателни упражнения, упражнения за диафрагмата, упражнения за сваляне на стомаха по-надолу и хиатална херния. Херния нямам, но препоръчвам да си намерите в интернет упражнения и да ги прилагате. Добавят към ефекта на другите неща. Има и упражнения за стягане на езофагиалния сфинктер. Някои източници твърдят, че той не може подлежи на трениране, но не пречи да опитате.

Това е от мен за сега. Откакто пия оцет и дъвча дъвката от женско биле, плюс ябълка или банан преди и след всяко хранене, дъвка след хранене, не съм пил лекарства. За сега работи, надявам се в комбинация с по-щадящ начин на живот, да даде дългосрочен резултат.

Успех на всички, има надежда Smile
Отговори
В допълнение на предишния пост искам да споделя нещо много важно - най-честите причинители на рефлукс.

От моето проучване установих три фактора:

-хелобактер
-недостатъчно производство на киселини
-анатомично изменение/хиатална херния

Първите две са свързани - наличието на хелиобактер намалява количеството произведени киселини, ниското ниво на киселини пречи на стомаха сам да се справи с бактериите.
Съветвам ви да си направите тест за хелиобактер и киселинност на стомаха. И двете се лекуват - бактериите с антибиотици, ниските нива с оцет и/или суплементация с beatine HCl с пептин. Съветвам ви, ако взимате антибиотици, след това задължително да трепете още бактериите с природни антибактериални средства - джинджифил, чесън, риган или каквото друго знаете. Ако суплементирате известно време с beatine HCl с пептин, пак поне 2 месеца, след това продължете още малко с лъжица оцет, разтворена в чаша вода. Американските специалисти съветват бактериите да се трепят поне два месеца.

Ако проблемът ви е анатомичен, тогава мекият вариант е упражнения, крайната мярка е операция.

Дерзайте, има надежда, ще се излекуваме Smile
Отговори
Здрасти, добре дошъл. Съжелявам, че имаш проблеми със стомаха и се радвам, че си намерил начин да се спряваш. Благодаря, че сподели тази полезна информация.

Пробвал ли си вместо ябълка, да пиеш ябълков пектин? Apple cider vinegar = Ябълков оцет, хубаво е да се вземем както си написал, натурален не филтриран био.

Прав си за мелатонина не трябва да се прекалява.
Отговори
Пия оцет сутрин и вечер на гладно, по една супена лъжица, разтворена във вода. Мисля да проуча колко е удачно да се пие на гладно продължително време. За сега се чувствам много добре, следвам съветите, които съм написал в първата си публикация и от известно време не съм се и замислял за лекарство.

Към предписанията, бих добавил още три:

-Алое вера. Действа антибактериално, противовъзпалително и подпомага по-бързото заздравяване на рани, а за съжаление, при страдащите от рефлукс, се образуват такива в хранопровода;
-Костен бульон - много богат на колаген и желатин, стяга стомаха.
-Глутамин. Приема се като хранителна добавка за покачване на мускулите, но от проучванията ми го дават като номер 1 за стомашно здраве. Здрав стомах означава край на рефлукса.

Казват, че предписанията за борба с рефлукса и стомашно здраве трябва да се спазват поне 2 месеца дисциплинирано. След това малко по малко човек може да отпусне режима. Правилото е 80/20. При 80% качествено хранене, можем да си позволим 20% не чак толкова здравословни изкушения.
Отговори
Още една положителна добавка Smile
Ходих при доктор Газиев, който преглежда в Благоевград. По препоръка на приятел.
Много добър лекар, не случайно му споменавам името.
Та, докторът каза, че имам мързелив стомах. Даде ми хапчета. Предишните години септември месец имах много силно дразнене от рефлукса, тази година съм като нов. Утре ще правя изследване за хеликобактер с фекална проба. Преди са ми взимали биопсия, когато ми правиха гастроскопията, но докторът ми каза, че това изследване е по-ненадеждно и по-добре да се вземе фекална проба. Като чета в интернет, гледам, че изследват хеликобактер и с кръвна проба.
Та, до всички другари по неволя - имайте предвид тези две причини - гастропареза и хеликобактер.
Отговори

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)